Alüminyum Folyo Nedir? | Nasıl Üretilir?

Alüminyum doğada en çok bulunan maddelerden bir tanesidir. Bir metal olan alüminyum silisyumdan sonra en bol bulunan metaldir. Yeryüzünde %8 civarında bulunan alüminyum yaklaşık olarak 1000 yıl üretilebilecek hammaddeye sahiptir.

Alüminyumun doğadaki en önemli hammaddesi boksittir. Alüminyum folyo gıdaların korunmasında kullanılan bir maddedir ve % 98 saflıktadır.  Alüminyum folyo, 0.2 mm’den daha ince olarak alüminyum malzemeden üretilir. Genel olarak kullanılan alüminyum folyolar 0.006 ve 0.2 mm kalınlıkları arasındadır. Bu kadar ince olan folyonun en belirgin fiziksel özelliği esnekliği ve yumuşaklığıdır. İncelik ve yumuşaklıklarından dolayı kolayca zarar görebilme özellikleri de olan bu malzemeler plastik, kağıt vb. gibi başka malzemelere kaplanıp, o malzemeleri daha kullanışlı hale getirmek için de kullanılırlar. Alüminyum folyoyu, jips ve hafif yiyecek paketlemede kullanılan plastik filmlerle karıştırmamak gerekir. Meyve suyu kutuları ve kahve torbaları gibi paketlemede çok ince 5 µm kalınlıkta alüminyum folyo kullanılır. Alüminyum folyo ile bu maddeler uzun süre taze ve korunaklı kalır.

Alüminyum Folyo üretimi için;

Alüminyum külçe, sıcak olarak açılır ve 2 ila 4 mm kalınlığa kadar indirilir. Daha sonra soğuk açma işlemi ile 5 ila 400 µm kalınlığa kadar açılır.

Alüminyum Folyo Üretimi Videosu :

YouTube Preview Image

 


Gelen Aramalar: Alminyum folyo,folyo nedir,alüminyum folyo nedir,alüminyum folyo ne demek,alüminyum folyo özellikleri,alüminyum folyo nasıl yapılır,alüminyum hammaddesi nedir,alüminyum folyo neden yapılır,alüminyumun hammaddesi nedir,aluminyum folyo üretimi

KİMYASAL BAĞIMIZ VAR!

Etiketler:, ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli