Amorf Katılar Nedir Hakkında Bilgi

Amorf Katılar, Amorf Katılar Nedir, Amorf Katılar Hakkında Bilgi, Amorf Katılar Konu Anlatımı, Amorf Katılara Örnekler…

Atomları ya da molekülleri belirli bir kalıba göre değil, rastgele istiflenmiş katılara amorf katılar denir. Amorf katılar kesilirken, kristaller gibi düz yüzeyler ve keskin kenarlar oluşturmazlar.

Cam, plastik ve lastik Amorf katılara örnektir. Peki, amorf katıların neden belli bir geometrik düzeni yoktur.  Bir katıyı oluşturan türler belli boyutlarda olmayıp çok farklı biçim ve boyutlarda ise düzenli bir geometrik yerleşim de mümkün değildir.

Örneğin camı ve plastiği oluşturan türler birbirine eş boyutlu olmayan, iyonik veya nötral polimer parçalarıdır. Kimi zaman sıvı hızlı soğurken yapı taşı türler belli bir geometriye göre dizilme fırsatı bulamayabilir. Böyle hallerde de Amorf

katılar oluşur.

Amorf Katılar

 

Amorf katıları kristal katılardan ayıran en önemli özellik sabit sıcaklıkta değil,

Bir katının amorf olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu ise onu kırmaktır. Kristal bir katıyı kırdığımızda belirli bir şekle sahip düzgün yüzeyler oluşur. Amorf bir katıyı kırdığımızda ise çeşitli boyutlarda düzensiz yapılar görürüz.belli bir sıcaklık aralığında erimeleridir. Örneğin camın erime sıcaklığı 450 ila 1500 derece arasındadır. Cam ısıtılırken bu sıcaklık aralığında yumuşayarak giderek daha akışkan bir hale gelir. Amorf katılarda yumuşamanın başladığı bu sıcaklığa camsı geçiş sıcaklığı denir.


Gelen Aramalar: amorf ve kristal katılar,amorf katılar,amorf katıların özellikleri,amorf ve kristal katıların özellikleri,amorf ve kristal katılar nedir,amorf ve kristal katılar konu anlatımı,amorf kati,amorf nedir,amorf ve kristal katılar hakkında bilgi,amorf ve kristal katılar özellikleri

KİMYASAL BAĞIMIZ VAR!

Etiketler:, , ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli