Bazı Kimyasallar ve Özellikleri

Elementler: Aynı cins atomlardan meydana gelen saf maddelerdir.

Alkali metaller: Aktif maddelerdir. Saklanırken özellikle hava ile temasından kaçınılmalıdır. Petrol eteri içinde muhafaza edilirler. Su ve sulu asitler ile çok şiddetli şekilde tepkimeye girerek H2 gazı meydana getirirler .

Toksik metaller: civa, kurşun, kadmiyum ve nikel en önemli toksik metallerdir. Civa diğer metallerden farklı olarak oda koşullarında sıvı halde bulunur ve çok zehirlidir.

Kadmiyum gümüş rengindedir. Hava ile kolayca oksitlenebilir.

Arsenik: Yarı metal özellik gösterir. Erime noktası düşüktür ve arsenik buharları çok zehirlidir.

Bakır: elektiriği çok iyi iletir ve kırmızı renklidir.

Çinko: Mavimsi açık gri renkte, kırılgan bir metal. Normal sıcaklıkta havada bırakılan metalin yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluştuğundan bu sıcaklıkta halojenlere bile dayanıklıdır. HCl gazı çinkoyu çok çabuk korozyona uğratır.

Demir: En popüler metaldir ve dünyada üretiminin en fazla yapıldığı metaldir.

Brom: Halojen ametaldir. Moleküler brom tehlikelidir. Çünkü çok reaktiftir. Cilde zarar verir. Gaz halindeki brom ise solunum yollarına ağır tahribat verir.

İyot: Suda az çözünür ve koyu renklidir.

Fosfor: Normal koşullarda beyaz, kırmızı ve renksiz bir katı ametaldir. beyaz fosfor yanıcıdır ve sis meydana getirmek için kullanılır.

Bileşikler: Birden fazla elementin kendi kimyasal yapılarını kaybederek yeni bir saf yapı meydana getirmesine denir.

Asitler: Gerekli önlem alınmadığında zararlı maddelerdir. Derişik asitler suyla seyreltme yoluna gidildiğinde dışarı verdikleri ısı sonucunda sıçramalara sebep olurlar. Asitler, birçok metal kapları, bazı plastik kapları kolayca çözerler; giysilere bulaştıklarında yakıcı, delici özellik gösterirler. Asidin temas ettiği yerler bol su ile temizlenmelidir. Eğer su yoksa seyreltik NaHCO3 çözeltisi (%1’lik) ile nötürleştirilmelidir.

Bazlar: NaOH, KOH gibi bazlar kuvvetli bazdır, tahriş edici ve aşındırıcıdır. Çalışırken herhangi bir temastan kaçınılmalıdır. Eğer temas edildiyse bol su ile temizlenmeli, yada seyreltik asetik asit çözeltisi (%1’lik) ile nötürleştirilmelidir. Asit ve baz çözeltilerini seyreltirken asla su üzerine dökülmemelidir.

Gümüş nitrat: Çözeltisi gözlere ve solunum yollarına zarar verir.

Bakır sülfat: Göztaşı olarak bilinir. Mavi renklidir. gözle temasında korneaya zarar verir. İçilmesi ya da yutulmasında ölüme neden olabilir.

Eter: En çok bilineni dietil eterdir . Kolay buharlaşır ve solunması durumunda zehirlenme maydana gelebilir. Eter cerrahide kullanılan ilk anestezi maddesidir. Bayıltma için kullanılır.

Kloroform: Uyuşturucu etkisi olan bir maddedir. Kolay buharlaşabilen ve yağların çözülmesinde kullanılan bir kimyasaldır.

Asetik asit: CH3COOH formülüne sahiptir. Suda tamamen çözülür. Tuz ve esterine asetat denir. Sirkede karşımıza ekşi tadı ve keskin kokusuyla çıkar.

Temasında ciltte kabarcılar oluşturur.

Okzalik asit: Kuvvetli bir organik asittir. Renksizdir ve zehirlidir. Yükseltgenebilir ve bu özelliğinden dolayı, beyazlatma , pas ve mürekkep lekesini çıkarma gibi işlemlerde kullanılır.

Glikoz: Bir monosakkarittir. Yaşam için önemli bir karbonhidrattır.

 


Gelen Aramalar: kimyasallar ve özellikleri,TORTON 100 KİMYASAL ÖZELLİKLERİ,eter zararlımı,etil asetat bayiltma,gümüş nitrat delici yakıcı,civa ile bayiltma,kloroformun kimyasal özellikleri,kort bezi kimyasal özellikleri,ÖZEL YIKAMALAR ICIN KIMYASALLAR VARMI,pestildeki kimyasallar

KİMYASAL BAĞIMIZ VAR!

Etiketler:, ,

Comments (2)

 

  1. MUrat KARAKAYA diyor ki:

    Merhabalar bilgiler için teşekkür ediyrorum yazdığım mailden benimle iletişime geöer ve web sitemi incelerseniz memnun olurum.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli