Kolonya Nasıl Yapılır | Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kolonya nasıl yapılır? Kolonya hangi maddelerden oluşur? Kolonya yapımında kullanılan maddeler? nelerdir

Bayramların vazgeçilmez maddesi olan kolonya, cilde sürüldükten sonra içerisinde bulunan alkolün hızla buharlaşması ve bu sırada buharlaşan alkol moleküllerinin çevrelerinden ısı çekmesi üzerine kullanan kişiye bir serinlik vermesi bakımından, genelde ferahlamak için kullanılır.

Bunun dışında keskin bir kokuya sahip olması nedeniyle ayıltıcı olarak ta kullanılır. Kolonyanın tütünlü, limonlu ve güllü gibi esanslar içeren birçok çeşidi vardır. İçinde yaklaşık %90 civarında etil alkol bulunan kolonyanın geriye kalan kısmı ise su ve esanstan oluşuyor.

Kolonya Tarihine baktığımızda; 

Kolonya ilk olarak 18. yüzyılda Giovanni Paolo de Feminis yapmıştır. Bu kokuya, Türkçe karşılığı hayranlık uyandıran su manasına gelen ”eau admirable” ismini vermiştir. Feminis kokuyu Kölne yerleştikten sonra üretmeye başlamıştır. Dolayısıyla Cologne yani kolonya adı da buradan geliyor.

Gelelim kolonya yapımına:

Kolonya yapımında kullanılan malzemeler:

  • Mililitrelik cam beher
  • etil alkol
  • su
  • limon suyu veya limon esansı
  • cam fanus
  • kolonya için kap

Yapımı: 50 ml atil alkol alınır ve cam fanusa dökülür. Üzerine 10 ml su ekledikten sonra, fanus yavaşça çalkalanır. Oluşan karışımın üzerine 5-10 ml kadar limon esansı döküldükten sonra karışım renginin sarardığı görülür. İyice çalkaladıktan sonra karışım kolonya kabına boşaltılır ve limon kolonyası artık hazır hale gelir.


Gelen Aramalar: kolonya nasıl yapılır,kolonya hangi maddelerden oluşur,kolonya hangi maddelerden oluşur ve nasıl yapılır,kolonya nasıl yapılır ve hangi maddelerden oluşur,kolonya yapımı,Kolonya nasıl yapılır hangi maddelerden hazırlanır,kolonya hangi maddelerden olu?ur ve nas?l yap?l?r,kolonyanın yapılışı,Kolanya nasıl yapılır,kolonya hangi maddelerden hazırlanır

KİMYASAL BAĞIMIZ VAR!

Etiketler:, , ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli