Kovalent Kristaller Hakkında Bilgi

Kovalent katılar, ağ örgülü katılar olarak da bilinirler. Kovalent kristali oluşturan atomun komşularıyla yaptıkları kovalent bağlar, kristalin içinde üç boyutlu bir ağ yapısı oluştururlar.

Kovalent bağların çok güçlü bağlar olması nedeniyle, bu tür katılar yüksek kaynama ve erime noktasına sahiptir.

 Kovalent kristaller

Kovalent katıların çoğunluğu serttir. Karbon atomunun farklı şekillerde bağlanan allotropları olan elmas ve grafit, kovalent kristallere örnek verilebilir. Bu tür kristallerin genel özellikleri şunlardır;

  • Kovalent bağlar etkilidir.
  • Erime noktaları yüksektir.
  • Çoğunluğu serttir.
  • İletken değillerdir.
  • Elmas, grafit, kuartz ve bor.

kovalent kristal

Elması oluşturan karbon atomlarının her biri 4 komşu atoma kovalent bağlarla bağlanırken grafiri oluşturan karbon atomları altıgen düz tabakalar halindedir ve aralarında zayıf çekim kuvvetleri vardır.

İçerdiği kuvvetli kovalent bağlar nedeniyle elmas çok serttir ve yüksek erime noktasına sahiptir. Grafiti oluşturan tabakalar arasında zayıf bağlar bulunduğu için, yumuşak ve kaygan yapıdadır.

Elmas çok iyi ısı iletkeni fakat, elektrik yalıtkanıdır. Grafit hem elektriği hem de ısıyı orta derecede iletir.


Gelen Aramalar: kovalent kristaller,kovalent ba,kovalent kristal,kovalent kristal nedir,kovalent kristaller nedir,kovalent katıların özellikleri,kovalent katılar,kovalent kristal örnek,kristal katılar hakkında bilgi,kovalent katılar ve özellikleri

KİMYASAL BAĞIMIZ VAR!

Etiketler:,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli