Laboratuvarda güvenlik önlemleri ve laboratuvar kazaları

Laboratuvar ortamında çok dikkatli ve kontrollü çalışılmalıdır. Aksi takdirde her an kaza olabilir. Çok dikkatli çalışmak bile bazen bizi kazalardan uzak tutmayabilir.

Laboratuvar çalışmalarında en önemli husus gözlerimizi korumaktır. Bu yüzden kesinlikle gözlük takılmalıdır. Özellikle asitler ve patlayıcı maddelerle çalışıldığında koruma gözlüğünün takılması çok önemlidir. Laboratuvar ortamında bilinmeyen maddelerle çalışıldığında, öncelikle bu madde çeker ocağa alınmalı daha sonra da patlayıcı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yangın: Laboratuvarda en çok karşılaştığımız kazalardan biridir. Etil alkol, benzen, hekzan, aseteon, metil alkol ve dietil eter gibi yanıcı çözücülerle çalışıldığında yakında alev bulunulmamasına dikkat edilmelidir. Bunlar gibi kolay alev alabilen çözücülerle çalışırken önceden bekle ısıtılmış su banyosu veya elektrikli ısıtıcılar kullanılmalıdır. Ayrıca bu tür kolay alev alabilen çözücüleri buharlaştırırken açıkta değilde damıtma tekniği kullanılarak buharlaştırılmalıdır. Yangın esnasında atılacak ilk adım gaz musluklarını kapatıp, etrafta bulunan yanıcı maddeleri uzaklaştırmaktır. Daha sonra ise yangın söndürme cihazı devreye sokulmalıdır. Eğer hala yangın sönmüyorsa bu seferde alevlerin üzerine kum serpilmelidir.

Yanıklar: Sıcak bir cisme dokunulduğunda meydana gelen yanıklar, önce etil alkol ile yıkanmalı sonra da merhem sürülerek üstü açık bırakılmalıdır. Asitlerin ele dökülmesi veya yüze sıçraması durumunda temasın olduğu bölge önce bol su ile sonra da doymuş sodyum bikarbonat çözeltisi ile ve takrar su ile yıkanmalıdır.

Bazlarla olan yanıklarda ise yanan bölge önce su ile ardından ise % 1 lik asetik asit ve daha sonra yine su ile yıkanır.

Bromun sebep olduğu yanıklarda yanan bölge petrol eteri ile yıkanır.

Göz yanıklarında kesinlikle doktora gidilmelidir.

Kesikler: Bu kazaların oluşumunu engellemek için,keskin uçlu cam malzemelerinin uçları bir bek alevinde eritilip ovalleştirilmelidir.

Zehirlenme: Zehirlenmelerin önüne geçebilmek için zehirli gazlarla çalışırken mutlaka çeker ocakta işlem yapılmalıdır. Zehirlenme durumunda kişi açık havaya çıkarılmalıdır, solunum durmuşsa suni solunum yapılır.

Katı ve kimyasal maddelerin tadına bakılmaz ya da yutulmaz …

Her kimya laboratuvarında ilk yardım dolabı bulunmalıdır.

İlk yardım dolabında bulunması gereken maddeler: Temiz sargı bezleri, steril gazlı bezler, yapıştırıcı plasterler, kan durdurma plasterleri, pens, makas, iplik, cam damlalık, göz yıkama fincanı, vazelin, toz borik asit, sodyum bikarbonat,yanık merhemi, tentürdiyot ve oksijenli su.


Gelen Aramalar: asit ve bazlarla çalışırken alınması gereken önlemler,laboratuvar kazaları,laboratuvarda güvenlik önlemleri,asit ve bazlarla alınması gereken önlemler nelerdir,laboratuvarda alınması gereken önlemler,laboratuvar güvenlik önlemleri,laboratuvarda yangın önlemleri,deneylerde alınması gereken önlemler,laboratuvar kazaları ve alınacak önlemler,laboratuvar gvenlik nlemleri

KİMYASAL BAĞIMIZ VAR!

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli