Seramik ve Porselen Nedir? Hammaddesi | Nerelerde Kullanır?

Seramik nedir, Porselen nedir, Seramik ve porselen hammaddesi, Seramik ve porselen neyden yapılır, Seramik ve porselen nerelerde kullanılır…

SERAMİK

Bileşimlerinde değişik türde silikatlar, alüminatlar, su, metal oksitlerle alkali ve toprak alkali bileşikler bulunan malzemelerdir.

Halk arasında pişmiş toprak esaslı malzeme olarak bilinen seramik, kayaların dış etkiler sebebiyle parçalanmasıyla oluşan kil, kaolen ve benzeri maddelerin yüksek sıcaklıkta pişirilmesiyle elde edilir.

Cam, tuğla, kiremit, çimento ve porselen seramik gurubuna giren maddelere örnek olarak verilebilir. Seramiğin hammaddesi olan kil, yapısında su bulunan bir alüminyum silikattır. Aslında killer tek tip değildirler ama hepsinin su ile şişerek çok küçük boyutlara ufalma özelliği vardır.

Seramik nedir

Kurutulmuş kil zerreleri ise su tutarak çok büyük hacim artışı gösterirler. Bu yüzden kilden yapılmış kap yüzeyleri gözenekli olsalar bile su ile karşılaşınca kil tanecikleri şişer ve bu gözenekleri kapatır. Bu nedenle de kil, seramiklerin en önemli bileşenidir.

Kil, doğada bol miktarda bulunan küçük taneli ve su çekme özelliği olan doğal bir mineraldir. Bu özellikleri nedeniyle çanak, çömlek, testi ve kiremit gibi eşyaların yapımında killi toprak kullanılır. Ayrıca üretim sürecine girdikten sonra sert, kolay deforme olmayan ve dış etkilerden çokça etkilenmeyen bir malzemeye dönüşür.

Kilden seramik üretimi nasıl yapılır sorusunun cevabına bir bakalım…

Seramik üretimi süreci 4 basamakta incelenebilir. Bunlar;

  1. Hamurun hazırlanması
  2. Şekillendirilmesi
  3. Kurutulması
  4. Pişirilmesidir

Hamurun hazırlanma aşamasında kil parçalanıp öğütülür ve seramik malzemeye gerekli niteliği kazandırmak için katkı maddeleri karıştırılıp nemlendirilir. Daha sonra kile istenilen şekil verilir. Kil içerisine katılan su kurutma aşamasında buharlaştırılır ve malzeme pişirilir. Seramiği oluşturan killerde genelde birden çok safsızlık bulunur ve bu safsızlıklardan en az biri pişirme sıcaklığında erir. Erimeyen tanelerin yüzeyini kaplayan bu sıvı malzeme seramik soğutulurken yeniden katılaşır ve katılaşırken asıl malzeme taneleri birbirine yapışır. Bu da seramiğin sağlam olmasını sağlar.

Seramikleri 3 gurupta inceleyebiliriz.

Sırsız ve Gözenekli olanlar; tuğla ve çanak, çömlek gibi su geçiren seramiklerdir.

Çini, fayans ve porselen eşyalar ise gözeneksiz seramikler gurubuna dahildir.

Gözenekli fakat dış yüzeyi sırlanmış olan seramik gurubunda ise sırlı çanak, çömlekler ile kimya laboratuarlarında kullanılan kimyasal maddelere dayanıklı kavanoz ve benzeri kaplar yer alır.

Sırlama Nedir? Ne için Yapılır?

Seramiği su geçirmez ve kolay temizlenir hale getirmek ve renklendirip görünüşünü güzelleştirmek için sırlama işlemi yapılır. Ana maddesi Silisyum Dioksit, Alüminyum oksit veya Kalsiyum Oksit gibi metal oksitler olan sır, seramiğin üzerine sürüldükten sonra camlaşan ve seramiğe yeni özellikler kazandıran bir tabakadır.

PORSELEN

Porselen Hammaddesi:porselen

Seramik gurubuna ait olan porselen ise, hammaddesi kil feldispat ve silikat olan camsı ve şeffaf bir malzemedir. Başka bir deyişle ışığı geçiren bir yapıya sahiptir.

Çarpmalara ve sıcaklı değişimlerine karşı seramiklere göre daha dayanıklı olan porselenin bu özellikleri seramikten farklı olan bileşimine ve pişirme sıcaklığına bağlıdır.

Seramikler gözenekli ve su geçirgen özelliğe sahip oldukları için uzun süre kullanıldıklarında yüzeyinde çatlaklar oluşur.

Porselen Nerelerde Kullanılır?

Porselenler ise gözeneksiz yapıdadır ve elektriği iletmez. Tüm bu farklılıklar porselenin yalıtım, dişçilik ve mutfak eşyaları gibi alanlarda kullanımına neden olmuştur.

Seramik ise daha çok yer döşemeleri, çanak, çömlek ve kiremit yapımında kullanılır.


Gelen Aramalar: seramik neden yapilir,seramik nedir neden yapılır nerelerde kullanılır,seramik neyden yapılır,seramık nedır neden yapılır nerelerde kullanılır ozellıklerı nelerdır,seramik nedir,seramik nedir neden yapilir,seramik nerelerde kullanılır,seramik nedir nerelerde kullanılır,seramiğin hammaddesi,seramiğin hammaddesi nedir

KİMYASAL BAĞIMIZ VAR!

Etiketler:, , , , , ,

Comments (3)

 

  1. elif sude alsaç diyor ki:

    her aradığım soruyu buldum websitem kimyabilim.com dur herkeze öneririm

  2. rasim celebi diyor ki:

    biraz kısa olsa

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli