Stalagmometre ile Yüzey Gerilimi Tayini Deneyi

Teorik Bilgiler: Sıvı içindeki bir molekül diğer moleküller tarafından aynı güçle çekilir. Dolayısıyla hiç bir kuvvetin etkisinde değilmiş gibi hareket eder.

Yüzeydeki moleküller ise sıvı içine doğru yüzeye dik olarak çekilirler.

Minimum enerji prensibine göre sıvı yüzeyi en küçük konuma gelmeye çalışır. Bu davranışa yüzey gerilimi denir. Yüzey alanını genişletmek yani içerideki molekülleri yüzeye çıkartmak için içeri çeken kuvvete karşı iş yapmak gerekir.

Yüzey serbest enerjisi: Sabit sıcaklıkta yüzeyi 1 metrekare genişletmek için gerekli olan ısı miktarıdır. Yüzey gerilimi sadece sıvılar için geçerli değildir.

Yüzey gerilimini belirlemek için birtakım yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden bir tanesi damla kütlesi ve damla sayma yöntemidir. Damla kütlesi yönteminde kılcal bir borudan düşen damlanın kütlesi (mg) tam düşme anında, borunun çevresindeki sıvının yüzey gerilim kuvvetine eşit olur ve mg =   2πrγ bağıntısıyla verilir.

Yüzey tabakasındaki derişim değişikliklerine yüzey adsorpsiyonu denir. Çözünmüş maddenin konsantrasyonu çözelti içindeki konsantrasyondan büyükse pozitif adsorpsiyon, küçük ise negatif adsorpsiyonolarak tanımlanır. Yüzey gerilimini azaltan maddelere kapiler aktif yükseltenlere ise kapiler inaktif madde denir.

Damla sayısı yönteminde stalagmometre kullanılır.Yüzey gerilimi bilinmeyen  çözeltinin yüzey gerilimi saf su ile karşılaştırılarak bulunur.

Kullanılan araç ve gereçler:

 1. stalagmometre
 2. Erlen
 3. pipet

Deneyin yapılışı:

Yüzey gerilimini ölçeceğimiz çözeltiler hazırlanır. Bu çözeltilerin her birinin damla sayısı stalagmometre ile bulunur. Her bir çözelti için damla sayısı ölçümü 3 defa yapılır.

Υ1/Υ2=η1d2/η2d1

Υ1=1.sıvının yüzey gerlimi

Υ2=2.sıvının yüzey gerlimi

η1=1. sıvının damla sayısı

η2=2. sıvının damla sayısı

d1=1. sıvının yoğunluğu

d2=2. sıvının yoğunluğu

Buradan 2.sıvının yüzey gerilimi bulunur. Suyun yüzey gerilimi Υ1=0,0728 dir.

Sonra ise her bir derişim için Υ değerleri grafiğe geçirilir.


Gelen Aramalar: yüzey gerilimi deneyi,stalagmometre,yüzey gerilimi deney raporu,yüzey serbest enerjisi nedir,yhs-fullyhosted_003,yüzey gerilimi deneyleri,yüzey geriliminin damla kütlesi ve damla sayma yöntemiyle tayini,yüzey gerilimi ile ilgili deneyler,yüzey gerilimi deneyi raporu,traube stalagmometre

KİMYASAL BAĞIMIZ VAR!

Etiketler:, ,

Comments (3)

 

 1. Mehmet Mutlu diyor ki:

  Yakında yapacağım bu deneyi.
  Paylaşım için teşekkürler.

 2. Nursen Koçman diyor ki:

  Bu sayfayı çok beğendim. Deneyle ilgili bilgiler kısa, öz ve kaliteli anlatılmış. Bana yardımcı oldu yapacağım deney için. Paylaştığınız için teşekkürler…

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli